0

Teoretycznie tak, jednak jego skuteczność wynosi jedynie 60%. Mizoprostol w Polsce znany pod nazwą Cytotec i Arthrotec, jest lekiem wywołującym skurcze macicy, w których efekcie może nastąpić przerwanie ciąży i wydalenie płodu. Nie ma jednak zbyt dużej pewności. Aborcja farmakologiczna, w której trakcie kobieta zażywa jedynie mizoprostol, bardzo często kończy się niepowodzeniem.

Jeśli aborcja z zastosowaniem samego Mizoprostolu będzie nieudana może zajść potrzeba łyżeczkowania. W związku z tym oczyszczenie organizmu z resztek produktu ciążowego nastąpi w sposób mechaniczny. W niektórych krajach Mizoprostol jest dostępny w aptekach. W Polsce leki sprzedawana są pod postacią:

  • Arthrotec zawierającego 50 mg diklofenkaku i 200µg Mizoprostolu,
  • Arthrotec forte zawierającego 75 mg diklofenaku i 200µg Mizoprostolu,
  • Cytotec zawierającego 200µg Mizoprostolu.

Cytotec jest lekiem stosowanym przy chorobach żołądka, natomiast zawierający silny środek przeciwbólowy w postaci diklofenaku – Arthrotec podaje się w przypadku bólu stawów. By przerwać ciążę (do 9 tygodnia), kobieta musi przyjąć odpowiednią ilość tabletek Misoprostolu po 200µg każda.

Pamiętaj – aborcja medyczna z zastosowaniem samego mizoprostolu aż w 40% jest nieskuteczna i może wymagać łyżeczkowania w szpitalu.