Czy stosowanie tabletek poronnych jest legalne?

W Polskim prawie nie ma konkretnego przepisu, który karałby kobiety za samodzielne przerwanie ciąży lub zakup tabletek poronnych na własny użytek – podkreśla Justyna Faszcza w rozmowie z reporterką TVN24, prawniczka z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA). Możliwe skutki zdrowotne aborcji farmakologicznej komentują prof. dr hab. med. Grzegorz Jakiel i dr. n. med. Grzegorz Mrugacz.

Czy stosowanie tabletek poronnych jest legalne?

Kobieta w Polsce ma prawo samodzielnie przerwać ciążę i nie jest za to karana. Zakup tabletek poronnych do użytku własnego jest legalny – to podkreśla Justyna Faszcza, prawniczka z FEDERA.

W Polskim prawie karalne jest jedynie przerwanie ciąży z naruszeniem przepisów ustawy z 1993 roku dotyczącej planowania rodziny i ochrony płodu ludzkiego oraz warunków dopuszczalności przerywania ciąży. Natomiast samodzielne przeprowadzenie aborcji przez kobietę nie jest karalne.

Jednakże obecne przepisy w praktyce mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać kobietom dostęp do aborcji, zarówno tej przeprowadzanej w domu, jak i tej wykonywanej przez lekarzy w przypadkach zgodnych z przepisami ustawy. Dlatego też wielu ekspertów uważa, że konieczna jest dekryminalizacja aborcji.

Konsultacje Lekarskie po Aborcji Farmakologicznej

Faszcza podkreśla, że Kobieta, która po aborcji lub w jej trakcie odczuje potrzebę skonsultowania się z lekarzem lub udania się do szpitala, nie powinna obawiać się żadnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie grozi jej kara. Niestety jednak czasem dochodzi do nadużyć i naruszeń, co można zaobserwować na przykładzie niektórych przypadków, takich jak historia pani Joanny z Krakowa.

Tabletki Poronne a Antykoncepcja “Dzień Po”

Warto zaznaczyć różnicę między tabletkami poronnymi a antykoncepcją awaryjną, znaną częściej jako “tabletka dzień po”. Tabletki poronne przeznaczone są do przerwania wczesnej ciąży (zazwyczaj do 9 tygodnia), a ich zamówienie i zażycie jest legalne, chociaż nie są ogólnodostępne w Polsce.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, tabletki poronne powinny być stosowane jak najszybciej po potwierdzeniu ciąży. Przerwanie ciąży po 9. tygodniu trwania może być mniej skuteczne a krwawienie (które zawsze występuje) może być bardziej intensywne. Z kolei antykoncepcja “dzień po” ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę poprzez zablokowanie owulacji. W zależności od rodzaju preparatu, można je przyjmować w ciągu 72 godzin lub nawet 5 dni po ryzykownym stosunku.

Możliwe Skutki Uboczne Aborcji Farmakologicznej

Prof. dr hab. med. Grzegorz Jakiel podkreśla, że skutki uboczne aborcji farmakologicznej mogą się różnić w zależności od użytych leków. W trakcie kuracji można doświadczyć objawów grypopodobnych, takich jak wzrost markerów zapalnych, bóle mięśni czy po prostu zmęczenie.
W przypadku aborcji farmakologicznej – zwłaszcza po 9 tygodniu ciąży, mogą wystąpić nieregularne miesiączki. Inne dolegliwości to bóle brzucha, dreszcze, złe samopoczucie czy wymioty. Jednak te skutki uboczne zazwyczaj nie są poważne i nie mają znaczącego wpływu na zdrowie kobiety.

Jakiel zauważa, że w sytuacji dłuższego stosowania leków zawierających prostaglandyny mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Warto jednak pamiętać, że te objawy zazwyczaj ustępują samoistnie.

Zapytany prze reporterkę, czy możliwe jest wykrycie czy dana kobieta zażyła tabletki poronne odpowiada, że lekarz nie jest w stanie stwierdzić, czy doszło do poronienia naturalnego czy w wyniku przyjęcia leków poronnych, jeśli pacjentka sama nie podzieli się tą informacją. Niemniej jednak, informacja ta może być ważna w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu medycznego.

Więcej informacji na: tvn24.pl

Dodaj komentarz