Chwilę po tym, gdy na teście ciążowym zobaczymy dwie kreski, pojawia się drugie pytanie. Jak długo jestem w ciąży? Zgodnie z tzw. regułą Naegelego uznawaną w środowisku lekarskim za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Jest to punkt orientacyjny, przyjęty przez niemieckiego położnika Naegele pod koniec XIX wieku. U podstawy tej teorii leży fakt, iż niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wie, w którym dniu danego miesiąca zaczyna się miesiączka. U kobiet mających regularne miesiączki czas, w którym może dojść do zapłodnienia, występuje zwykle po około 2 tygodniach od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Są to jednak tylko szacunkowe wyliczenia.

Badanie lekarskie wykonane przez doświadczonego lekarza pozwala ocenić wielkość macicy i na tej podstawie wskazać długość trwania ciąży. Badanie takie można wykonać jednak od około szóstego tygodnia ciąży, zgodnie z teorią Naegelego sześć tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Dokładną długość trwania ciąży, na każdym jej etapie lekarz jest w stanie określić na podstawie badania USG. Jest ono szczególnie zalecane w przypadku, gdy kobieta nie jest pewna, kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a badanie ginekologiczne nie daje 100% informacji.