0

Szczegółowe informacje nt. leku Misoprostol

Mizoprostol – charakterystyka produktu leczniczego

Mizoprostol – w Polsce występuje jako składnik dwóch leków, arthrotecu i cytotecu. Na rynkach ogólnoświatowych jest dostępny pod nazwą mizoprostol, misoprostol.

Postać farmakologiczna – okrągła lub sześciokątna tabletka o białym, lub szarawym kolorze.

Dane kliniczne – misoprostol, może być stosowany w celu przerywania ciąży przeprowadzanej do 9 tygodnia ciąży, jeśli jest stosowany w połączeniu z lekiem mifepristone.

Wskazania do zastosowania

Syntetyczny analog prostagladyny* E1, którego działanie polega na łączeniu się z receptorem EP3, w efekcie czego następuje zahamowanie procesu wydzielania soku żołądkowego w czasie spoczynku, jak i po posiłku. Dodatkowo lek nasila wydzielanie wodorowęglanów, a także śluzu, który wykazuje ochronne i kojące działanie.

Prostaglandyny to hormony o różnorodnym działaniu, które działając miejscowo, pobudzają nerwy i regulują procesy fizjologiczne. Działają mi.in. prozapalnie, ochronnie na błonę śluzową żołądka, pobudzają skurcze macicy, a także rozszerzają naczynia krwionośne. Powstają one w wyniku procesów związanych z przemianą kwasu arachidonowego z udziałem enzymu występującego pod nazwą cyklooksygenaza (COX). Wśród kilku form tego enzymu pojawia się cytoprotekcja nabłonka żołądkowego (ochrona komórek nabłonkowych żołądka), czy prostanoidy tworzone m.in. w procesach zapalnych. Prostaglandyny powstające w błonie śluzowej żołądka pobudzają szereg przemian, w których efekcie następuje zmniejszenie wydzielania kwasu solnego. Wpływają one również ochronnie poprzez stymulację produkcji śluzu i wodorowęglanów oraz zwiększają przepływ krwi w błonie śluzowej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zmniejszając stany zapalne, hamują cyklooksygenazy, ale przy okazji osłabiają działanie ochronne w przewodzie pokarmowym. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób związanych z działaniem kwasu solnego. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych niepożądanych działań, podaje się lek działający analogicznie do fizjologicznej prostaglandyny E1 – mizoprostol.

Naukowa charakterystyka produktów leczniczych zawierających misoprostol

Substancja zawarta w misoprostolu jest stosowana w leczeniu oraz prewencji chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy powstałych w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Lek hamuje wydzielanie soków żołądkowych. Poza stosowaniem w gastrologii lek jest wykorzystywany również w ginekologii. Wywołuje skurcze macicy, w których efekcie następuje wydalenie produktów ciążowych z narządów rodnych kobiety.

Ile kosztują tabletki mizoprostol? Gdzie kupić skuteczne leki?

Kup oryginalny zestaw poronny, cena 320zł (bezpieczna płatność online)

Mizoprostol - środek stosowany powszechnie w aborcji farmakologicznej

Lek mizoprostol (misoprostol) może wywoływać poronienie i przedwczesny poród. Sprawdza się jako środek służący do celowego wywołania akcji porodowej, w tym do aborcji farmakologicznej. Pod tym względem wykazuje najskuteczniejsze działania jeśli jest podawany razem z mifepristonem.

Mizoprostol tabletki 200 mcgMizoprostol po wchłonięciu z przewodu pokarmowego zwiększa napięcie i kurczliwość mięśnia macicy u kobiet w ciąży, prowadząc do wzmożonych skurczów macicy. Lek podawany z mifepristone wywołuje poronienie i prowadzi do wydalenia zarodka z organizmu kobiety. Z uwagi na niską skuteczność (60 procent) i brak pewności wydalenia zarodka nie jest zalecany jako samodzielny środek poronny.

Stosowany w kombinacji z lekiem mifepristone jest uznany za najskuteczniejszą (98 procent) i najbardziej bezpieczną metodą aborcji farmakologicznej stosowaną przez kobiety na całym świecie.

Farmakologiczne przerywanie ciąży z użyciem misoprostolu i mifepristone jest zalecane jako najbezpieczniejsza metoda usuwania ciąży w czasie pierwszych 10 tygodni ciąży przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W tym przypadku substancją wywołującą skurcze macicy, która doprowadza do wydalenia zarodka, jest misoprostol, a antagonisty progesteronu hamujące proces implantacji zarodka i jego obumarcia jest mifepristone.

Skład i postać – jedna tabletka zawiera 200 mikrogramów mizoprostolu (misoprostolu).

Właściwości farmakokinetyczne mizoprostolu – po podaniu doustnym mizoprostol wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w krwi po 30 min od przyjęcia. Nie ulega kumulacji w organizmie.

Dawkowanie i sposób zażycia

Lek należy aplikować doustnie, podczas posiłków, nie rozgryzać, nie rozpuszczać, ani nie żuć. Trzymać pod językiem przez ok. 30 min, a po tym czasie nierozpuszczoną część wypluć. Do zabiegu aborcji farmakologicznej potrzeba 6 tabletek mizoprostolu (po 200 mcg misoprostolu każda).

Misoprostol należy przyjąć 24 godziny po zażyciu leku mifepristone. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwsza z metod mówi o tym, aby lek zaaplikować pod język, druga — do jamy policzkowej (przestrzeń pomiędzy dziąsłem a policzkiem).
Mizoprostol w dawkach 600 mcg (3 tabletki po 200 mcg każda) należy zażyć w 2 dawkach, w równych odstępach czasu, przyjmując taki sam zestaw leków co 3 godziny. Po 30 minutach nierozpuszczone resztki tabletek należy wypluć. Wszystkie tabletki mizoprostolu należy zażyć w ten sam sposób, tj. albo umieszczając je pod językiem, albo w jakie policzkowej.

Rekomendujemy aplikację leku pod językiem, ponieważ uniemożliwia to wykrycie środka lub jego pozostałości, na wypadek konieczności udania się do szpitala.

W Polsce testy na obecność mifepristonu i mizoprostolu we krwi nie są stosowane. To oznacza, że w przypadku konieczności konsultacji po zabiegu aborcji farmakologicznej lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, że kobieta przeprowadziła zabieg usunięcia ciąży.

Ważne jest, aby zażyć wszystkie dawki lekarstw, nawet jeśli w międzyczasie rozpocznie się krwawienie i dojdzie do poronienia. Aplikacja leku w dwóch dawkach pozwoli macicy oczyścić się do końca i sprawi, że konieczność interwencji lekarskiej po aborcji będzie mniej prawdopodobna.

Działania niepożądane

 • Biegunka, jej nasilenie może być inne u różnych osób
 • Ból głowy
 • Bolesne skurcze jelitowe
 • Nudności
 • Wymioty
 • Obfite krwawienie, w którego trakcie kobieta wydala skrzepy i produkty ciążowe.

Krwawienie zazwyczaj zaczyna się w ciągu 1-4 godzin po użyciu misoprostolu. W rzadkich przypadkach może wystąpić do 72 godzin po przyjęciu leku. Krwawienie zazwyczaj jest znacznie większe od standardowego krwawienia miesiączkowego. Maksymalne krwawienie następuje w ciągu 2-5 godzin po zażyciu leku, a jego natężenie zmniejsza się w ciągu 24 godzin. Przedawkowanie leku wpływa niekorzystnie na układ krążenia, wywołując wzrost temperatury ciała, duszności, kołatani serca, hipotonię, czy bradykardię.

Kup mizoprostol i mifepriston - apteka online

Zamów oryginalne leki wczesnoporonne, skuteczne do 9 tygodnia ciąży

Polskie odpowiedniki misoprostolu

Cytotec

Wskazania do zastosowania

Lek cytotec jest stosowany w leczeniu i profilaktyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz krwotocznych uszkodzeń i nadżerek wywołanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyspiesza on gojenie się owrzodzeń trawiennych i eliminuje objawy choroby, a przy tym chroni błonę śluzową żołądka i dwunastnicy poprzez hamowanie wydzielanie się kwasu solnego, soków żołądkowych. Lek nasila wydzielanie dwuwęglanów i śluzu. Cytotec może wywoływać poronienie i przedwczesny poród.

Cytotec tabletki 200 mcg cenaSkład i postać – jedna tabletka cytotecu zawiera 200 mikrogramów mizoprosotlu (misoprostolu).

Właściwości farmakokinetyczne cytotecu – Po podaniu doustnym lek wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w krwi po 30 min od przyjęcia. Nie ulega kumulacji w organizmie.

Dawkowanie i sposób zażycia

Lek należy aplikować doustne podczas posiłków. Do wywołania poronienia potrzeba 12 tabletek cytotecu zawierającego (po 200 mcg mizoprostolu każda).
Leki powinno się włożyć pod język i trzymać aż do rozpuszczenia (co najmniej 30 minut). Nie należy połykać tabletek. Cytotec należy przyjąć 24 godziny po zażyciu leku mifepristone. 4 tabletki cytotecu należy zażyć w 3 dawkach, w równych odstępach czasu, przyjmując taki sam zestaw leków co 3 godziny. Po 30 minutach nierozpuszczone resztki tabletek należy wypluć. Wszystkie tabletki cytotecu należy zażyć w ten sam sposób. Trzeba zażyć wszystkie 3 dawki lekarstw, nawet jeśli w międzyczasie rozpocznie się krwawienie i dojdzie do poronienia. Aplikacja leku w trzech dawkach pozwoli macicy oczyścić się do końca i sprawi, że konieczność interwencji lekarskiej po aborcji będzie mniej prawdopodobna.

Działania niepożądane

 • Biegunka
 • Bóle brzucha
 • Nudności
 • Wymioty
 • Wzdęcia
 • Bóle i zawroty głowy
 • Przedłużone krwawienia z narządów rodnych

Lek nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Arthrotec

Wskazania do zastosowania

Lek arthrotec wykorzystywany jest w leczeniu reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorób zwyrodnieniowych stawów, oraz zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Łagodzi objawy bólowe, zaczerwienienie, uczucie gorąca i obrzęk stawów. Stosuje się go przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Działa osłonowo na żołądek. Arthrotec może wywoływać poronienie i przedwczesny poród.

Arthrotec tabletki 200 mcgSkład i postać – jedna tabletka arthrotecu zawiera 50 lub 75 mikrogramów diklofenaku otoczonego osłoną zawierającą 200 mikrogramów mizoprostolu (misoprostolu). Diklofenak pokrywa cienką warstwą misoprostol. Widać to wyraźnie po przełamaniu tabletki na pół. Misoprostol jest bardziej miękki, dzięki czemu rozpuści się lub pokruszy łatwiej niż diklofenak.

Właściwości farmakokinetyczne arthrotecu – Po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego całkowicie, osiągając maksymalne stężenie w krwi po 1-2 godz. po podaniu. Nie ulega kumulacji w organizmie.

Dawkowanie i sposób zażycia

Arthrotec przyjmuje się doustnie, podczas posiłku. Nie należy go rozgryzać, rozpuszczać, ani żuć. Lek jest dostępny w dwóch wersjach — arthrotec 50arthrotec 75. Liczby te wskazują na ilość diklofenaku znajdującego się w jednej tabletce. W każdej z nich ilość mizoprostolu jest taka sama. Do zabiegu aborcji farmakologicznej potrzeba 12 tabletek arthrotecu (każda tabletka zawiera 200 mcg misoprostolu). Arthrotec należy przyjąć 24 godziny po zażyciu leku mifepristone. Lek należy zaaplikować pod język i zażyć w 3 dawkach, w równych odstępach czasu, przyjmując taki sam zestaw leków co 3 godziny. Po 30 minutach nierozpuszczone resztki tabletek należy wypluć (znajdujący się w nich diklofenek może zniszczyć wątrobę i nerki). Wszystkie tabletki arthrotecu należy zażyć w ten sam sposób.
Należy zażyć wszystkie 3 dawki lekarstw, nawet jeśli w międzyczasie rozpocznie się krwawienie i dojdzie do poronienia. Aplikacja leku w trzech dawkach pozwoli macicy oczyścić się do końca i sprawi, że konieczność interwencji lekarskiej po aborcji będzie mniej prawdopodobna.

Działania niepożądane

 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • Zapalenie błony śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy
 • Zapalenie przełyku
 • Odbijanie
 • Nudności
 • Bóle brzucha i biegunki na ogół przejściowe (można im zapobiegać przyjmując lek podczas posiłku i unikając leków neutralizujących, zawierających magnez)
 • Zaparcia
 • Ból i zawroty głowy
 • Obrzęki i zatrzymanie sodu w organizmie
 • Skórne reakcje uczuleniowe (świąd, wysypka, nadwrażliwość na światło)
 • Skurcz oskrzeli (astma aspirynowa)
 • Białkomocz
 • Skąpomocz
 • Schorzenia nerek
 • Krwotoki wewnątrzmaciczne
 • Bolesne krwawienie z narządów rodnych
 • Skurcze macicy
 • Zapalenie pochwy
 • Krwawienie z narządów rodnych

Lek wywołując działania niepożądane takiej ka np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia może wpływać na sprawność psychofizyczną, tym samym stwarzając niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Pozostałe informacje dotyczące leku mizoprostol

Misoprostol — zażywanie z innymi pokarmami

Leku nie należy aplikować na pusty żołądek. W czasie zabiegu należy normalnie jeść i pić. Niektóre kobiety odczuwają nudności po zażyciu misoprostolu, więc dobrze by było, aby posiłki były lekkostrawne.

Przeciwwskazania do stosowania lub do samodzielnego stosowania misoprostolu

 • Nadwrażliwość na działanie prostaglandyny.

Karmienie piersią

Substancje aktywne zawarte w lekach zawierających misoprostol przedostają się do mleka karmiącej kobiety, wywołując biegunkę u niemowlaka. Z tego powodu kobieta przed planowanym zabiegiem aborcji farmakologicznej z wykorzystaniem  mizoprostolu, arthrotecu lub cytotecu powinna nakarmić dziecko i ewentualnie ściągnąć pokarm potrzebny na późniejsze karmienie. W czasie pierwszych 4 godzin od przyjęcia misoprostolu mleko nie spełnia funkcji pokarmu. Z tego powodu po odciągnięciu należy je wylać.

Leki przeciwbólowe, które można stosować po zażyciu misoprostolu

Najskuteczniejszym środkiem przeciwbólowym w przypadku silnych skurczów podbusza po zażyciu leków zawierających mizoprostol, jest ibuprofen. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można użyć również niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak diklofenak lub paracetamol. Ulgę może przynieść również przyłożenie do brzucha butelki z ciepłą wodą. Z uwagi na fakt, iż arthrotec jest kombinacją mizoprostolu z lekiem przeciwbólowym o nazwie diklofenak, zażywając jego pierwszą dawkę, po rozpuszczeniu jego zewnętrznej warstwy (zawierającej misoprostol), można połknąć pozostałości jednej z 4 tabletek, która zadziała jako środek przeciwbólowy.

Gdzie kupić misoprostol?

W większości krajów na świecie mizoprostol (misoprostol) jest dostępny w lokalnych aptekach bez recepty. W Polsce lek zrejestrowany jest pod nazwą handlową Cytotec (dostępny na receptę) i Arthrotec (dostępny najczęściej bez recepty). Kupując te środki w aptece, można mówić, o schorzeniach, do których leczenia leki te są powszechnie stosowane. Z uwagi na fakt, iż do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej poza mizoprostolem jest potrzebny jeszcze mifepristone (niedostępny na rynku polskim), pełny zestaw aborcyjny najlepiej zakupić w aptece internetowej prowadzonej przez wiarygodną, działającą legalnie organizację.

Wszystkie leki możesz zamówić bez recepty poprzez nasz sklep internetowy.