Kobiety od zawsze poszukiwały sposobów na przerywanie ciąży, z tego powodu historia aborcji jest niezwykle bogata. Przed wiekami bardzo popularnym sposobem na aborcję w domowych warunkach były napary z mięty polej, z cebuli, kory korzenia bawełny, dzięgieli chińskiej lub z pietruszki. Z powodu wątpliwych efektów, a także późniejszych problemów zdrowotnych kobiet zrezygnowano z tych metod.

Obecnie najbezpieczniejszą metodą przerywania niechcianej ciąży, którą każda kobieta może przeprowadzić w warunkach domowych, bez obecności lekarza jest aborcja medyczna nazywana również farmakologiczną, czy domową. Zioła zostały zastąpione przez środki farmakologiczne, mifepristonu i misoprostolu (98% skuteczności) lub samego misoprostolu (84% skuteczności), w wyniku których następuje poronienie, które niczym nie różni się od samoistnego.

Domowa aborcja jest bezpieczna, prosta i tania. Pełny zestaw poronny wymaga zażycia jednej tabletki mifepristonu oraz ośmiu tabletek misoprostolu. Taki sposób dawkowania uzyskał akceptację Agencji Żywności i Leków — amerykańskiej instytucji rządowej FDA.

Oba leki należą do grupy nowoczesnych leków stosowanych przez środowisko medyczne na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Towarzystwo Rozwoju Rodziny uznały oba leki za skuteczne i bezpieczne.

Mifepriston należy do grupy organicznych związków chemicznych otrzymywanych syntetycznie doprowadzających do odklejenia się łożyska od wewnętrznej ściany macicy i zmiękczenia jej szyjki. Mizoprostol, który jest stosowany również w leczeniu chorób wrzodowych, wywołuje skurcze i krwawienie, w których efekcie następuje wydalenie zarodka. Ciąża zwykle kończy się w ciągu 4-6 godzin po zażyciu mizoprostolu. Aborcja farmakologiczna z zastosowaniem mifepristonu jest godną, bezpieczną i niezwykle skuteczną metodą w żaden sposób niezwiązaną z mechaniczną ingerencją osób trzecich.