Tuż po zapłodnieniu hormony ciążowe wprowadzają wiele zmian w organizmie. Nie oznacza to jednak, że będą one widoczne od razu. Ponadto u każdej kobiety mogą one pojawić się w zupełnie innym czasie. Organizm wysyła pewne sygnały, nie wszystkie muszą być oznaką ciąży. Jeśli jednak pojawiają się zbiorczo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia. Oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki. Każda kobieta jednak wie, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane z powodu stresów, przemęczenia, raptownej zmiany temperatury, nieodpowiedniej diety, podróży albo strachu przed ciążą.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wynikać także z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Często występują również wręcz odwrotne sytuacje. Zdarza się, że kobiety krwawią, będąc już w ciąży. Taki stan, często mylony z miesiączką, może utrzymywać się nawet przez kilka pierwszych miesięcy ciąży. Huśtawka nastroju, która jest wynikiem wzmożonej aktywności hormonów ciążowych od wybuchów złości i ataków płaczu po nostalgię i apatię. Po zapłodnieniu zmienia się również wygląd piersi, które są znacznie powiększone, bardziej widoczne są również pokrywające je naczynia krwionośne, zmienia się kolor brodawek. Piersi mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych stąd też są bardziej bolesne. Nagłe wyczerpanie, brak energii, senność, zmęczenie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych. Już po jednym lub dwóch tygodniach od zapłodnienia wyostrza się węch kobiety, w związku z czym wyczuwa zapachy, które wcześniej na nią zupełnie nie oddziaływały.

Oprócz objawów, które nie sprawiają większego dyskomfortu, ciąża w początkowym okresie może przynosić pewne dolegliwości. Wśród pierwszych objawów wskazujących na ciążę są poranne nudności i towarzyszące im wymioty. Bóle w dole brzucha, a także częste oddawanie moczu, które są skutkiem rozciągania się wiązadeł w macicy. Podwyższony poziom progesteronu może wpływać negatywnie na przemianę materii. Skutkiem mogą być zaparcia. Niestrawności, kwaśne odbijanie się i zgaga są kolejnym, wczesnym objawem ciąży.

Należy pamiętać o tym, że opisane powyżej objawy mogą mieć również zupełnie inne podłoże niezwiązane z ciążą. Z tego powodu wymagają potwierdzenia testem ciążowym z moczu. Są one dostępne w aptekach lub w drogeriach. Każdy wynik warto jednak zweryfikować. Najbardziej wiarygodna będzie informacja uzyskana od lekarza ginekologa, który zleci badanie krwi beta-HCG (poziom hormonu ciążowego), a także przeprowadzi badanie USG. Wykonanie badania USG przed przeprowadzeniem aborcji medycznej we wczesnym stadium ciąży jest pożądane, ale nie obowiązkowe.