Decyzję o usunięciu ciąży kobiety podejmują od lat. Rocznie na całym świecie przeprowadza się blisko 42 miliony aborcji. W wielu krajach nie tylko w Europie, ale i na świecie aborcję uważa się za zabieg przysługujący każdej kobiecie. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej fazie rozwoju ciąży jest planowane jej przerwanie. W krajach, w których aborcja jest legalna, najczęściej przeprowadza się usunięcie zarodka w pierwszym trymestrze.

Najważniejsze, aby decyzja o usunięciu ciąży była decyzją kobiety, której dotyczy przerwanie ciąży. Dla jednych kobiet najtrudniejszą decyzją będzie aborcja, dla innych traumą może być konieczność utrzymania ciąży z nieuleczalnie chorym dzieckiem, czy urodzenie dziecka, na które nie jest z różnych względów gotowa. Są sytuacje, w których kobieta nie może zostać szczęśliwą mamą. Decydowanie, czy mówienie co jest gorszym, a co lepszym rozwiązaniem jest pozbawione sensu. To kwestia indywidualna każdej kobiety. Niestety w Polsce jest to wciąż temat tabu. Tymczasem w wielu krajach na świecie tabletka kończąca ciążę jest nie tylko ogólnie dostępną, ale legalną i oficjalną metodą aborcji.

Rozwój cywilizacji i dostęp do nowoczesnych metod farmakologicznych staje się powszechnie obowiązującą normą w rozwiniętych krajach, w których na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo kobiet. Niestety, głównie w krajach Trzeciego Świata kobiety nie mając dostępu do nowoczesnych rozwiązań, korzystają z niebezpiecznych skrobanek – metod wciąż praktykowanych w nielegalnym podziemiu aborcyjnym. A konsekwencje takich zabiegów są często śmiertelne. Z powodu źle wykonanych zabiegów łyżeczkowania co 7 minut na świecie umiera jedna kobieta. Statystyki te budują również polskie kobiety.

Aborcja zawsze jest trudną decyzją. Jeśli jednak kobieta już ją podejmuje, powinna mieć na uwadze fakty aborcyjne, a także świadomość zagrożenia zdrowia, jeśli rozważa zabieg łyżeczkowania w podziemiu. Z tego powodu każda kobieta powinna dokonać najlepszego dla siebie wyboru metody aborcyjnej. Najbezpieczniejszą jest aborcja farmakologiczna.

Aborcja jest poważną decyzją, której konsekwencje kobieta może ponosić całe życie. Jeśli jesteś na nią zdecydowana, nasza organizacja udzieli Ci wsparcia oraz wszystkich potrzebnych informacji dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzić ją bezinwazyjnie. Jeśli z różnych względów wahasz się i nie jesteś przekonana co do słuszności swojej decyzji, daj sobie czas. Nie podejmuj jej pod wpływem chwili, a tym bardziej pod wpływem nacisku osób trzecich.

Pamiętaj, że masz prawo podjąć każdą decyzję. Ważne, aby była podjęta przez Ciebie.