Czy po aborcji farmakologicznej można ponownie zajść w ciążę?

Aborcja to temat, który wywołuje skrajne emocje i opinie. Ale kiedy kurz emocjonalnej burzy opada, zostają pytania. Pytania proste, ludzkie, czasem bolesne. Jedno z nich to: “Czy po aborcji można zajść w ciążę?”. Wypadałoby odpowiedzieć na nie, mówiąc wprost, bez zagmatwania – tak, można.

Aborcja – jak szybko ciało wraca do normy

Aborcja to dla organizmu kobiety sytuacja wyjątkowa. Ciało, które przygotowywało się do roli macierzyństwa, nagle dostaje sygnał: “Stop, zmiana planów”. I o ile dla jednych ten sygnał jest łagodny i szybko przyswajalny, o tyle dla innych może być prawdziwym trzęsieniem ziemi.

Macica to narząd wyjątkowy. Po aborcji musi ona przede wszystkim wrócić do stanu sprzed ciąży, a to nie dzieje się od razu. Lekarze mówią często o konieczności odczekania kilku cykli miesiączkowych, zanim kobieta znowu spróbuje zajść w ciążę. Jest w tym logika – każdy organ potrzebuje czasu, by się zregenerować i wrócić do pełni sił. Tak samo jest z macicą. Należy jednak zwrócić uwagę, że niektóre kobiety będą zdolne do zajścia w ciąże zaraz po aborcja farmakologicznej. Należy więc pamiętać o odpowiednich metodach antykoncepcji.

Emocjonalna huśtawka po aborcji – jak wpływa na ponowne staranie się o dziecko

Na płodność kobiety po kuracji aborcyjnej mogą wpłynąć różne czynniki (każda kobieta jest inna). Są to nie tylko czynniki fizyczne, ale również emocjonalne. Zabieg – niezależnie od podłoża oraz przyczyn – jest dla większości kobiet przeżyciem bardzo intensywnym emocjonalnie choć dla niektórych pań to proces o którym potrafią szybko zapomnieć i niepotrzebnie go nie rozpamiętywać.

Emocje te mogą mieć wpływ na proces starania się o kolejne dziecko. Część kobiet potrzebuje czasu aby uporać się z tym doświadczeniem, zanim znów zechcą pomyśleć o macierzyństwie. Inne czują się gotowe niemal od razu. Tak czy owak, każda kobieta powinna mieć przestrzeń i wsparcie, by móc przejść przez ten proces w swoim tempie.

Płodności po aborcji – jakie są fakty

Nauka ma na ten temat sporo do powiedzenia. Znakomita większość badań przeprowadzonych przez naukowców dowodzi niezbicie, że aborcja przeprowadzona w sposób bezpieczny, zgodnie z zaleceniami lekarskimi, nie powinna negatywnie wpłynąć na przyszłą płodność kobiety która poddała się takiemu zabiegowi.

Mówiąc wprost – kobieta która w przeszłości poddała się kuracji aborcyjnej – przeprowadzonej w domu lub szpitalu – będzie mogła ponownie zajść w ciążę w przyszłości. Oczywiście mówimy tutaj o aborcji farmakologicznej wykorzystującej tabletki wczesnoporonne a nie procedurze chirurgicznej.

Oczekiwanie na nową ciążę po aborcji – kiedy organizm jest gotowy?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ ciało każdej kobiety reaguje inaczej. U jednej osby mogą to być 3 miesiące a inna może zajść w ciąże bezpośrednio po zakończeniu kuracji.

Zaleca się odczekanie kilku (zazwyczaj od dwóch do trzech) regularnych cykli miesiączkowych, zanim podejmie się kolejne próby zajścia w ciąże. To nie tylko czas, który potrzebny jest macicy na regenerację, ale także okres, w którym kobieta może zaobserwować, czy jej cykle wróciły do normy.

Aborcja dla wielu pań jest zdecydowanie trudnym doświadczeniem, ale co ważne – nie definiuje w żaden sposób ich przyszłości macierzyńskiej. Z fizycznego punktu widzenia, większość kobiet może mieć dzieci po aborcji, jeśli tylko będą na to gotowe pod względem psychicznym i emocjonalnym.

Teksty źródłowe:

1. https://www.msichoices.org.uk/

2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/327287

3. https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-aborcji

Dodaj komentarz