Powikłania po aborcji

Aborcja farmakologiczna jest jedną z metod, która pozwala na usuniecie niechcianej ciąży nawet do dwudziestego tygodnia. Stosowanie tabletek wczesnoporonnych daje dużą pewność co do tego, że zarodek zostanie usunięty z organizmu. Rzadko, jednak niekiedy ma się do czynienia z powikłaniami po zastosowaniu takich tabletek. Jak je rozpoznać? Co należy w takim momencie zrobić?

Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej

Można podzielić je na dwie grupy. Część z nich będzie odnosić się do samej kobiety. Druga grupa do dziecka – o ile to przyjdzie na świat.

W przypadku kobiet ma się do czynienia z takimi zjawiskami jak:

  • ból, który wcale nie zmniejsza na intensywności, tylko jeszcze przybiera na sile
  • złe samopoczucie
  • nudności
  • silny krwotok, który nie zmniejsza swojej intensywności nawet po kilku godzinach od zażycia tabletek
  • pozostałości płodu w macicy

Dziecko, które pojawi się na świecie, po nieudanej aborcji farmakologicznej, będzie mogło doświadczyć:

  • wady rozwojowych
  • wodogłowia
  • porażenia nerwu twarzowego
  • jednokomórkowego przedmózgowia,
  • wynicowania pęcherza moczowego

Co należy zrobić w przypadku powikłań po aborcji farmakologicznej?

Wiele kobiet nie do końca jest świadome tego, z czym mogą mieć do czynienia, jeżeli coś pójdzie nie tak. Powinny one położyć większy akcent na zdobycie takich informacji, jeszcze przed zażyciem tabletek poronnych.

Jak rozpoznać ciężki krwotok, który może być oznaką powikłań? Wśród charakterystycznych symptomów należy wymienić m.in. zawroty głowy i oszołomienie. Takie objawy często towarzyszą ludziom, którzy straciły dużą ilość krwi, np. w wyniku zranienia, udziału w wypadku drogowym, itd. Przede wszystkim kobieta jednak zużywa więcej niż dwie, trzy podpaski w ciągu dwóch godzin. Do tego nie można zauważyć, żeby krwawienie malało. Nie ma się zastanawiać nad tym, co się dzieje. Trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli dojdzie do zbyt dużej utraty krwi, lekarz może zdecydować nie tylko o aborcji mechanicznej w celu całkowitego oczyszczenia macicy. Niekiedy potrzebna jest transfuzja krwi – chociaż są to naprawdę wyjątkowe przypadki, kiedy podejmuje się takie działania.

Infekcja dróg rodnych u kobiety

Wśród innych powikłań, które mogą nastąpić, jest zakażenie dróg rodnych, czemu może towarzyszyć duża gorączka. Początkowo kobieta może nie wiązać powiększającej się temperatury z infekcją. Tym bardziej że aborcja farmakologiczna należeć może do wyjątkowo bolesnych (w zależności od organizmu kobiety). Jeżeli jednak z takim stanem będzie się miało do czynienia dłużej niż przez 24h od przyjęcia tabletek, koniecznością jest wizyta u lekarza.

Ten stan wymaga podania odpowiednich antybiotyków. Bez tego nie ma szans na to, aby kobieta powróciła do sprawności. Liczy się również czas działania, ponieważ rozwijająca się infekcja może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia. Zakażenie będące powikłaniem po aborcji, może także doprowadzić do aborcji chirurgicznej – łyżeczkowania lub zastosowania metody próżniowej. Zdecyduje jednak o tym lekarz prowadzący, który w pierwszej kolejności będzie miał za zadanie ocenić stan swojej pacjentki.

Gdzie zgłosić się po pomoc medyczną?

Jeżeli kobieta zauważa u siebie powikłania po przyjęciu tabletek wczesnoporonnych powinna udać się po pomoc do najbliższego szpitala – najlepiej o specjalizacji ginekologicznej. Warto udać się tam samodzielnie. Wiele pań ma jednak obawy przed takim działaniem. Powodem jest zakaz aborcji, który od pewnego czasu stał się w Polsce bardziej restrykcyjny.

Bez obaw, udając się do szpitala po pomoc, nie trzeba przyznawać się do tego, co się stało. Tym bardziej że aborcja farmakologiczna daje takie same objawy, jak to bywa w przypadku naturalnego poronienia. Żaden lekarz nie ma również szans na to, aby stwierdzić, czy kobieta zażyła takie tabletki, czy też nie. Jeśli tabletki poronne całkowicie się rozpuściły (co następuje dość szybko, jeżeli zostały one umieszczone pod językiem, wtedy są w stanie rozpuścić się nawet do trzech godzin), nikt o niczym się nie dowie. Tym bardziej że lekarze mają obowiązek pomóc każdej pacjentce.

Uwaga! Tabletki, jakie aplikowane są dopochwowo nie rozpuszczają się tak szybko, jak te przyjmowane doustnie. Nawet po 4 dniach od ich zaaplikowania można wykryć ich obecność. Warto więc uwzględnić tą informację na wszelki wypadek, jeżeli kobieta przygotowuje się do przeprowadzenia aborcji.

Działanie tabletek wczesnoporonnych

Polska zalicza się do nielicznego grona, gdzie aborcja jest zakazana. Nawet, jeżeli ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, lekarze mogą powołać się na tzw. klauzulę sumienia, odmawiając wykonania usunięcia zarodka. Do tego każda osoba, która dokona tego lub będzie pomagać, może zostać postawiona przed sądem.

Co jednak nie oznacza, że kobieta nie ma szans samodzielnie zamówić takich tabletek z innych krajów. Sprzedawane są one na specjalnie do tego dedykowanych stronach takie jak nasza. Działanie tego rodzaju preparatów jest skuteczne i rzadko kiedy prowadzi do powikłań. Warto jednak aborcję przeprowadzić w towarzystwie osoby bliskiej, która na wszelki wypadek, będzie wiedziała jak ma zareagować, jeżeli kobieta nie będzie już w stanie (co też może się zdarzyć). Rzadko kiedy aborcja farmakologiczna kończy się NIE usunięciem zarodka.

Dodaj komentarz