Aborcja – jak wygląda zabieg?
Aborcja – słowo, które jest w stanie zmrozić krew w żyłach u wielu osób. Powodem tego jest fakt, że tego typu działania w Polsce są zabronione. Osoby, które wykonały na kobiecie taki zabieg (w szczególności bez jej zgody) mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Niekiedy jednak kobieta sama dąży do tego, aby wykonać tego typu zabieg. Do wyboru ma aborcję chirurgiczną i farmakologiczną. Co należy o nich wiedzieć?
Spis treści
Aborcja chirurgiczna – ogólnie
Zabieg, który przeprowadzony jest metodą próżniową przez lekarza. Nie ma możliwości wykonania go samodzielnie. W Polsce istnieje kilka sytuacji, kiedy tego typu zabieg może zostać przeprowadzony w całkowicie legalny sposób. Muzą istnieć ku temu poważne przesłanki, których nie można w żaden sposób “przeskoczyć”. Trzeba mieć tego pełną świadomość, bowiem w innych przypadkach aborcja chirurgiczna jest niedozwolona.
Co jednak nie oznacza, że Polki nie mogą się na nią zdecydować. Jak już było powiedziane, istnieje tylko niewiele krajów, gdzie obowiązuje taki zakaz. W zdecydowanej większości są kraje, które pozwalają kobietom decydować samodzielnie za siebie. Do tego grona zalicza się m.in. Holandia, Czechy, gdzie istnieją kliniki, które przyjmują m.in. polskie kobiety, jakie chcą na własną prośbę zdecydować się na usunięcie ciąży. Czego można spodziewać się podczas zabiegu chirurgicznego?
Chirurgiczne usunięcie ciąży – na czym polega?
Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod, która bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek przykre dla kobiety dolegliwości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Nie trwa on długo, ponieważ lekarz potrzebuje kilku minut do tego, aby usunąć zarodek z macicy kobiety. Metoda próżniowa polega na włożeniu do macicy małej rurki, która zasysa to, co znajduje się w jej wnętrzu. Podczas tego kobieta nic nie czuje i nie musi się niczego obawiać. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu zabieg możliwy jest do 12 tygodnia ciąży.
Pewien dyskomfort można odczuć (jednak jest to bardzo rzadkie) po tym, jak znieczulenie zacznie puszczać. Wśród takich klasycznych objawów można wymienić m.in.:
- skurcze brzucha,
- ból brzucha i pleców
- krwawienie.
Niekiedy też panie zauważają u siebie napięty biust. Nie są to jednak objawy, które powinny wzbudzać wielki niepokój. Kobieta może sobie z nimi poradzić przy pomocy klasycznych środków przeciwbólowych, które każdy lekarz prowadzący zabieg, na pewno zaleci. Wymienione wyżej objawy są naturalną reakcją organizmu kobiecego, który będzie w ten sposób sygnalizował powrót do stanu sprzed ciąży.
Aborcja farmakologiczna – ogólnie
Niekiedy nazywana również domową, ponieważ nie trzeba udawać się do szpitala po to, aby zażyć tabletki poronne mifepriston i mizoprostol. Są to dwa leki, które prowadzą do usunięcia zarodka z organizmu kobiecego. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod, ponieważ jej dostępność jest ogromna. Tzn, mifepriston i mizoprostol to tabletki, które dostępne są tylko i wyłącznie na receptę w polskich aptekach. Jeżeli ktoś nie ma stosownego “świstka” nie ma możliwości kupienia ich w punktach medycznych.
Co jednak nie oznacza, że nie można zrobić tego w ogóle. Istnieją serwisy internetowe, które umożliwiają nabycie takich właśnie preparatów medycznych w zestawie. Koszt jednego wynieść może ok. 700zł. Podejrzanie niska cena tabletek powinna wzbudzać niepokój. Najprawdopodobniej takie leki nie będą oryginalne i skuteczne.
Aborcja farmakologiczna dostępna jest także dla kobiet w Polsce. Nikt bowiem nie kontroluje tego, czy kobieta decyduje się na zakup takich tabletek dla siebie.
Musi ona jednak być świadoma tego, że tego typu aborcja trwać może od kilku godzin do nawet 2 dni. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od kobiecego organizmu. Na szczęście zabieg farmakologiczny jest wyjątkowo bezpieczny a odsetek powikłań jest naprawdę znikomy.
Na czym polega aborcja farmakologiczna?
Leki przyjmuje się doustnie lub dopochwowo. Ważne jest to, aby kobieta przed zażyciem zapoznała się z dokładną instrukcją obsługi, ponieważ ważna jest kolejność przyjmowania takich preparatów. Największa skuteczność jest wtedy, jeżeli tabletki poronne zostają przyjęte do 12 tygodnia ciąży. Finalnie można jednak przyjąć je później – przy czym skuteczność spada z każdym tygodniem.
Pierwsza tabletka poronna – mifepriston, ma za zadanie zahamować rozwój zarodka w organizmie kobiety. Kolejne tabletki – mizoprostol, umożliwiają usunięcie zarodka z macicy – co też może odbywać się przez kilka -kilkanaście kolejnych godzin. Kobieta powinna wyposażyć się w dużą ilość podpasek na ten okres. Całkiem możliwe, że w czasie krwawienia, kobieta zauważy części zarodka, jakie będą wydalane z organizmu wraz z krwią. Po pewnym czasie ilość krwi będzie się zmniejszać. Będzie to oznaką tego, że macica kobiety jest coraz bardziej oczyszczona.
Wśród dolegliwości, które towarzyszą aborcji farmakologicznej, wymienić można m.in.:
- złe samopoczucie
- nasilony ból (warto wyposażyć się w znane środki przeciwbólowe)
- podwyższoną temperaturę ciała
Nie jest jednak powiedziane, że każda kobieta będzie miała z takimi objawami do czynienia.
Która aborcja jest lepsza?
- Chirurgiczne usunięcie ciąży jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami niż aborcja farmakologiczna, więc nie każda kobieta może sobie na to pozwolić. W dodatku aborcja przeprowadzana tą metodą, może być wykonana jedynie za granicą.
- Decydując się na tabletki poronne, ingerencja w ciało kobiety jest minimalna. Kurację można przeprowadzić (całkowicie legalnie) we własnym domu, a relatywnie niski koszt powoduje, że ten sposób usuwania ciąży jest dostępny niemal dla każdego. Aborcja farmakologiczna jest metodą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Groźne powikłania po aborcji farmakologicznej występują bardzo rzadko.
Dodaj komentarz