Czym jest ciąża pozamaciczna (ektopowa)

Ciąża pozamaciczna (ciąża ektopowa) występuje wtedy, gdy ciąża rozwija się poza macicą, zwykle w jajowodzie. Ciąże pozamaciczne są dość rzadkie, ale poważne i należy je odpowiednio leczyć. Klasycznie objawy  obejmują ból brzucha i krwawienie z pochwy, jednak występują one i niespełna 50% kobiet.  Ból można opisać jako tępy, ostry lub skurczowy. Ból może również rozprzestrzenić się na ramię, jeśli wystąpiło krwawienie do jamy brzusznej. Ciężkie krwawienie może spowodować przyspieszenie akcji serca , omdlenie lub wstrząsZ bardzo rzadkimi wyjątkami płód nie jest w stanie przeżyć.

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Normalna ciąża rozwija się w macicy po tym, jak zapłodniona komórka jajowa przemieści się przez jajowód i przyczepi się do wyściółki macicy. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zapłodnione jajo przyczepia się gdzie indziej w twoim ciele, zwykle w jajowodzie – dlatego czasami nazywa się to ciążą jajowodową.

Ciąża pozamaciczna może również wystąpić na jajniku lub w innym miejscu brzucha.

Ciąże ektopowe są rzadkie — zdarzają się w około 2 na 100 ciąż. To bardzo niebezpieczna dolegliwość, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Jajowody mogą pęknąć, jeśli są zbyt mocno rozciągnięte przez rosnącą ciążę. Może to spowodować wewnętrzne krwawienie, infekcję, a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Osoby szczególnie narażone na ciąże pozamaciczną

Nie zawsze znamy przyczynę ciąży pozamacicznej. Ale możesz być bardziej narażona na ciążę pozamaciczną, jeśli:

  • miałaś chorobę przenoszoną drogą płciową, zapalenie narządów miednicy mniejszej lub endomitozę
  • przebyłaś już ciążę pozamaciczną
  • przeszłaś operację miednicy lub jamy brzusznej
  • masz 35 lat lub więcej
  • palisz papierosy

Jeśli zajdziesz w ciążę po zabiegu sterylizacji, albo gdy masz założoną wkładkę domaciczną, bardziej prawdopodobne jest, że jest to ciąża ektopowa (pozamaciczna). Zdarza się to jednak bardzo rzadko, gdyż ten rodzaj antykoncepcji jest bardzo skuteczny w zapobieganiu ciąży.

Czy mogę ponownie zajść w ciążę po ciąży pozamacicznej?

Większość kobiet z ciążą pozamaciczną może mieć zdrowe ciąże w przyszłości, w zależności od zastosowanego leczenia i stanu jajowodów. Jeśli jeden z twoich jajowodów został usunięty lub twoje jajowody są pokryte bliznami, zajście w ciążę może być trudniejsze. Jeśli byłaś w ciąży pozamacicznej istnieje większe prawdopodobieństwo, że może się to zdarzyć ponownie.

Symptomy i objawy

Do 10% kobiet z ciążą pozamaciczną nie ma żadnych objawów, a jedna trzecia nie ma żadnych objawów medycznych. W wielu przypadkach objawy mają niską specyficzność i mogą być podobne do innych schorzeń układu moczowo-płciowego i żołądkowo-jelitowego, takich jak:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • zapalenie jajowodu
  • pęknięcie torbieli ciałka żółtego
  • poronienie
  • skręt jajnika
  • zakażenie dróg moczowych.

Obraz kliniczny ciąży pozamacicznej występuje średnio 7,2 tygodnia po ostatniej normalnej miesiączce, w zakresie od czterech do ośmiu tygodni.

Oznaki i objawy ciąży pozamacicznej obejmują:

  • zwiększenie hCG
  • krwawienie z pochwy (w różnych ilościach)
  • nagły ból w dole brzucha
  • ból miednicy
  • tkliwość szyjki macicy
  • guz przydatków lub tkliwość przydatków

W przypadku braku badania USG lub hCG obfite krwawienie z pochwy może prowadzić do błędnego rozpoznania poronienia. Nudności , wymioty i biegunka są rzadszymi objawami ciąży pozamacicznej.

Pęknięcie ciąży pozamacicznej może prowadzić do objawów, takich jak wzdęcie brzucha , tkliwość , perytonizm i wstrząs hipowolemiczny. Kobieta z ciążą pozamaciczną może być nadmiernie ruchliwa, przyjmując postawę pionową, aby zmniejszyć przepływ krwi w miednicy mniejszej, co może prowadzić do obrzęku jamy brzusznej i dodatkowego bólu.

Sposoby leczenia ciąży pozamacicznej

Istnieją dwa sposoby leczenia ciąży ektopowej:

Metoda farmakologiczna

Wczesne leczenie ciąży pozamacicznej za pomocą metotreksatu stanowi realną alternatywę dla leczenia chirurgicznego opracowanego w latach 80. XX wieku. Metotreksat podany we wczesnym okresie ciąży zatrzymuje wzrost rozwijającego się zarodka; może to spowodować poronienie lub rozwijający się zarodek może zostać wchłonięty przez organizm kobiety. Przeciwwskazaniami są choroby wątroby, nerek lub krwi, a także ektopowa masa zarodka > 3,5 cm.

W przypadku ciąży pozamacicznej poza jajowodami, dowody z randomizowanych badań klinicznych kobiet są niepewne pod względem skuteczności leczenia, powikłań i działań niepożądanych metotreksatu w porównaniu z zabiegiem chirurgicznym.

Stany Zjednoczone stosują protokół wielodawkowy metotreksatu (MTX), który obejmuje cztery dawki domięśniowe wraz z domięśniowym wstrzyknięciem kwasu folinowego w celu ochrony komórek przed działaniem leków i zmniejszenia skutków ubocznych. We Francji przestrzega się protokołu pojedynczej dawki, ale pojedyncza dawka ma większe ryzyko niepowodzenia.

Metoda chirurgiczna

Jeśli krwawienie już wystąpiło, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Jednak podjęcie decyzji o zabiegu jest często trudną decyzją u pacjenta z minimalnymi dowodami zakrzepu krwi w badaniu ultrasonograficznym.

Chirurdzy stosują laparoskopię lub laparotomię, aby uzyskać dostęp do miednicy i mogą albo naciąć zaatakowany jajowód i usunąć tylko ciążę (salpingostomia), albo usunąć zajęty jajowód wraz z ciążą (salpingektomia). Pierwsza udana operacja ciąży pozamacicznej została przeprowadzona przez Roberta Lawsona Taita w 1883 r. Szacuje się, że akceptowalny odsetek PUL, które ostatecznie przechodzą operację, wynosi od 0,5 do 11%. U osób poddanych salpingektomii i salpingostomii odsetek nawracających ciąż pozamacicznych wynosi odpowiednio 5% i 8%. Ponadto ich wskaźniki ciąż wewnątrzmacicznych są również podobne, 56% i 61%.

Autotransfuzja własnej krwi kobiety odsączonej podczas operacji może być przydatna u niektórych kobiet.

Opublikowane doniesienia, że ​​ponownie wszczepiony zarodek przeżył do narodzin, zostały zdemaskowane jako fałszywe.

Dodaj komentarz