Do którego tygodnia ciąży można stosować tabletki poronne

Pigułki aborcyjne mogą być bezpieczne i skuteczne, co najmniej do 10 – 12 tygodnia ciąży. Niektórzy zwolennicy badań nad stosowaniem tabletek poronnych uważają, że ten okres wynosi 15 tygodni. Osoby, które są w zaawansowanej ciąży, mogą potrzebować wysokich dawek leków.

Obecnie zaleca się aborcję farmakologiczną do 10 tygodnia ciąży, ale pigułka aborcyjna może być bezpieczna i skuteczna poza tym okresem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie tabletki poronnej do 12 tygodnia ciąży, ale potwierdza, że ​​schemat ten jest bezpieczny i skuteczny nawet do 14 tygodnia.

Co to jest pigułka aborcyjna?

Aborcja farmakologiczna zazwyczaj obejmuje dwie tabletki – mifepriston i mizoprostol. Pierwsza pigułka, mifepriston, zatrzymuje ciążę poprzez blokowanie hormonu zwanego progesteronem. Drugi lek, mizoprostol, opróżnia macicę,powoduje skurcze i krwawienie.

Lekarze i naukowcy stwierdzili, że nie ma dokładnego momentu, kiedy pigułka aborcyjna przestanie być skuteczna w przerywaniu ciąży, ale osoby w późniejszych stadiach ciąży zwykle wymagają wyższych dawek leku.

Stosowanie tabletek poronnych

Pigułkę aborcyjną można podawać:

  • dopochwowo
  • podpoliczkowo (trzymana między policzkiem a dziąsłami przez 30 minut przed połknięciem)
  • podjęzykowo (trzymana pod językiem przez 30 minut przed połknięciem).

Każda metoda jest bezpieczna i skuteczna oraz umożliwia wchłonięcie tabletek do krwioobiegu.
Osoby w późniejszych stadiach ciąży mogą chcieć rozważyć drogę doustną ze względów prawnych.
Nie ma testu, który można wykonać, aby ustalić, czy ktoś połknął leki, aby samodzielnie zakończyć ciążę.

Kiedy potrzebna jest dodatkowa dawka leków

Osoby, które dokonują aborcji farmakologicznej w dziesiątym lub późniejszym tygodniu ciąży, mogą wymagać większej dawki drugiego leku, mizoprostolu, w celu całkowitego przerwania ciąży.

Zalecany jest przyjęcie kolejnych czterech tabletek mizoprostolu około trzech godzin po pierwszej dawce i powtarzanie tego kolejno co trzy godziny.
Pacjenci mogą doświadczyć krwawienia lub zobaczyć mięsistą tkankę lub zarodek, w zależności od tego, jak zaawansowana była ciąża.

Późniejsze etapy ciąży nie wymagają większych dawek mifepristonu, pierwszej tabletki, którą zażywa się na początku. W rzeczywistości zalecana dawka mifepristonu została zmniejszona z trzech do jednej w 2016 r. , kiedy naukowcy ustalili, że dodatkowe pigułki nie wywołują innej reakcji w organizmie.

Co to oznacza?

Aborcja farmakologiczna jest zazwyczaj bezpieczna i skuteczna od momentu zajścia w ciążę do co najmniej 10 – 12 tygodnia ciąży, a niektóre badania sugerują, że dłużej. W późniejszym okresie ciąży kobiety mogą potrzebować zwiększonych dawek drugiego leku (mizoprostolu).

Dodaj komentarz